Y.T.Ü. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Web Sitesi

Verdiğim Dersler

YTU-Sayısal Analiz tıkla


YTU-Ayrık Matematik tıkla

Akademik Rapor Hazırlama ve Sunum Teknikleri tıkla

YTU-Veri Sıkıştırma (YL) tıkla


YTU-Doğal Dil İşlemeye Kavramsal Bir Bakış (YL) tıkla

KEMİKYTÜ-Bilgisayar Mühendisliği
Doğal Dil İşleme Grubu
KEMİK

Öğrencilerimin Başarısı

**********************************************************************
Haber Linki
Haber Video
Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri geliştirdikleri Hızır Gibi Yetiş projesiyle Bilim Şenliği ISPARTEK-2014’de üçüncülük kazandı.
Yıldızlı öğrenciler tarafından hazırlanan proje ile acil durumlarda ‘Hızır’ adı verilen gönüllü doktorlar yaralıların yardımına koşacak. Projede, ilk yardım ekiplerinin geç gelmesinden kaynaklanan üzücü olayların en azan indirilmesi hedefleniyor.
Süleyman Demirel Üniversitesi “Uluslararası 17. Bilim ve Bahar Şenliği” kapsamında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteğiyle düzenlenen “Bilim Şenliği ISPARTEK- 2014 ve Öğrenci Proje Pazarı” gerçekleştirildi.
Yarışmaya katılan YTÜ Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri Resul Ekrem ÇOBAN ve Seçkin Baran TURAN, YTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banu DİRİ'nin yöneticiliğinde hazırladıkları ‘Hızır Gibi Yetiş’ projesiyle yüzlerce projenin arasından 3’üncü olmayı başardı.
Ülkelerin gelişmişlik seviyeleri ne durumda olursa olsun acil durumdaki hastalara ilk yardım ekiplerinin en hızlı şekilde ulaşamaması ortak sorun olarak ortaya çıkıyor. Acil Servis tarafından gönderilen ilk yardım ekipleri bazı durumlarda trafiğe takılıp gerekli müdahale için geç kalabiliyor. Bu durum, hem hasta yakınlarının tepkisini çekmekte hem de elinden geleni yapan personelin şevkinin kırılmasına sebep oluyor. YTÜ öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Hızır Gibi Yetiş’ projesi, acil durumlarda ilk yardım ekiplerinin geç kalması sebebiyle yaşanan can kayıplarının önüne geçmeyi hedefliyor.
Gönüllülük esasına göre sisteme kaydedilecek ve hızır adı verilen doktorların akıllı telefonlarına yüklenecek bir program sayesinde konum bilgileri 112 Acil Servis Merkezi tarafından sürekli olarak takip edilebilecek. Türkiye genelinde binlerce ‘Hızır’ın hazır beklemesinin hedeflendiği projeye göre, acil durumda ilk yardım ekiplerinin yönlendirilmesinin yanı sıra bölgeye en yakın gönüllü doktor da bilgilendirilerek müdahale edilmesi istenecek. Bu sayede, acil yardım ekiplerinin trafik vb… kontrol edemedikleri sebeplerden dolayı geç kalmaları durumunda, hayati öneme sahip ilk yardım müdahalesinin gönüllü uzmanlar tarafından yapılması sağlanacak. Gönüllü ‘Hızır’lar acil yardım ekiplerinin gelmesinin ardından hasta hakkında ilk bilgileri verdikten sonra ekiplere teslim edecek. Proje kapsamında herhangi bir hastaneye ya da sağlık kuruluşuna bağlı kalınmaması, tek bir noktadan bütün koordinasyonun yapılabilmesi, bu sayede bürokratik maliyet altına girilmeden hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi düşünüldü. İnsan hayatını kurtarmayı hedefleyen projenin en önemli avantajı ise çok az bir yatırım ile hayata geçirilebilecek olması.
Dünya üzerinde en kutsal değerin insan hayatı olduğuna işaret eden YTÜ Öğretim Üyesi Banu Dirin, günümüz teknolojisinin imkânlarının bu konuda çalıştırılmasının önemli olduğunu ifade etti. Özellikle İstanbul gibi metropol şehirlerde ilk yardım hizmetinin, kent yoğunluğu sebebiyle bir kat daha zorlaştığına dikkat çeken Dirin, “Günümüzde bir çok kişinin Türkiye’de akıllı telefon kullanma oranı son yıllarda oldukça yükseldi. Bu telefonlar izin verildiği taktirde kullanıcının konum bilgilerini anlık olarak aktarabiliyor. Bu bilgilerden yararlanarak gönüllülük esasına dayalı bir network oluşturulabileceğini düşündük” diye konuştu.
********************************************************************
Haber Linki
TÜBİTAK’ın üniversite öğrencileri arasında düzenlediği proje yarışmalarında, 1007 başvuru arasından seçilen en iyi projelerin sahiplerine ödülleri verildi.
TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından düzenlenen “2241/B Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Proje Yarışması”, “2238 Üniversite Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması” ve “2242 Lisans Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması”na bu yıl 1007 proje başvurusu alındı. Üniversite öğrencilerini temel ve uygulamalı bilimlerde çalışmalar yapmaya teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışmalarda finale kalan eserler, 23-24 Haziran tarihlerinde Congresium Ankara ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sergilendi. Finalde dereceye giren projeler, düzenlenen törenle ödüllendirildi.
Lisans Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması’n da Doç.Dr. Banu DİRİ’nin yöneticiliğinde Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Hakan KALMAÇ Sosyal Yaşam ve Eğlence Uygulamaları (Mobil Uygulamalar) alanında gerçekleştirdiği proje ile Türkiye Birincisi olmuştur.
Yazılım Projeleri Yarışması da bilişim teknolojilerini yenilikçi ve girişimci bir şekilde kullanarak ülkemizin sorunlarına çözüm üreten lisans öğrencilerine yönelik düzenlenmektedir. Yarışma, bilimsel çözümler, akıllı ve teknolojik çözümler, sosyal yaşam ve eğlence uygulamaları ile açık kaynaklı yazılım uygulamaları olmak üzere dört kategori şeklinde gerçekleştirilmektedir.

moBraille

Beş duyumuzu da kullanabiliyorsak çok şanslıyız. Ama bizim kadar şanslı olamayanlarda var. Onları düşündüğümüzü elimizden gelen yollarla yardımcı olmaya çalıştık. Hakan Kalmaç'a çok teşekkür ederim.
moBraille Tıklayınız
Haber 1
Haber 2
Haber 3
Haber 4
Haber 5

LÖSEV


* Lösemi hakkında ne biliyorsunuz ?
* Ne yapıyorsunuz ?
* Lösemili çocukların %80'nin yoksul ailelerin çocukları olduğunu biliyor musunuz ?
* Bu hastalığın tedavisinin yaklaşık 250 bin TL. olduğundan haberiniz var mı?
* Tedavi sonucu saçı dökülen ve eline bir tutam saç gelen çocuğun neler yaşadığını ?

ŞİMDİ BİR KEZ DAHA SORUN BEN NE YAPIYORUM ?
Denizin içerisinde bir damla olmak istemez misiniz ?
Küçük bir damla bile bizim için çok önemli

Hakkımda

- Özgeçmişim tıkla

- Eğitim ve İş Deneyimi tıkla

- Araştırma Projeleri tıkla

- Tamamlanmış/Devam Eden MS/PhD Tezleri tıkla

- Yıldız Araştırmacı Bilgi Sistemi YARBİS

Güzel Sözler Tıkla

Haftalık Takvim

Son Haberler

» 26 Kasım 2018, Pazartesi

Ayrık Matematik Vizesi Hakkında

Prof. Dr.
Banu Diri
Yazılım Anabilim Dalı
Bölüm Başkanı

İletişim

Telefon

+90 212 383 57 82
+90 212 383 57 32 (Faks)

E-Posta

banuce.yildiz.edu.tr

Adres

Prof. Dr. Banu Diri
Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü D Blok D-222 Davutpaşa Mah. Davutpaşa Caddesi 34220 Esenler- İstanbul TÜRKİYE